Jak poprawnie korzystać z usług firm pożyczkowych? Małe porady o małych kredytach

Dla kogo są instytucje pozabankowe?

Organizacje mikrofinansowe, czyli firmy pożyczkowe stworzone są dla szybkiego udzielania pożyczek osobom fizycznym. Biorąc pod uwagę wysokie oprocentowanie i niewielką kwotę pożyczki, nie warto liczyć na firmy pożyczkowe jak na źródło poważnej pomocy finansowej. Ich zadaniem jest pomóc szybko wypożyczyć niewielką kwotę, czyli otrzymać „pensję na już”.

Odpowiadają osobom o stabilnych dochodach, którym zabrakło kilku tysięcy na kilka tygodni. Na przykład: znalazłeś super zniżkę na rzecz, która Cię bardzo interesuje, ale ta oferta jest ważna tylko do jutra, a pensja będzie dopiero za 5 dni i żeby nie pożyczać od przyjaciół i krewnych, szybko i bezpiecznie można to zrobić w firmie pożyczkowej.

W jakim celu możesz uzyskać pożyczkę?

Pożyczki od firmy pożyczkowej nie są celowe. Podczas składania wniosku nie trzeba określać celu otrzymywania środków. Oczywiście niektóre firmy wpisują ten wskaźnik do formularza, ale faktycznie decyzja kredytowa prawie nie zależy od celu. Udziela się pożyczek gotówką lub na kartę na wszelkie potrzeby. Takie pożyczki nie są celowe.

Ile czasu trzeba na uzyskanie pożyczki?

Firmy pożyczkowe „obiecują” dać pieniądze w 15 minut. W rzeczywistości ta liczba mieści:

 • Wypełnianie wniosku – od 5 do 30 minut. W zależności od firmy formularz może być bardziej skomplikowany lub prostszy, z przesyłaniem skanów dokumentów lub zwykłym wskazaniem danych. Średnio, na podstawie osobistych doświadczeń, wypełnienie formularza zajmuje 15-20 minut (ponownie składając wniosek, nie trzeba już wypełniać formularza).
 • Weryfikacja wniosku – od 5 minut do 3 dni. Na tym etapie następuje automatyczna analiza danych, menedżer telefonuje do klienta, jego wierzyciela, sprawdza historię kredytową. Jeśli składasz wniosek w godzinach pracy, wszystko sprawdza się dość szybko. Na przykład decyzja o pożyczce w jednej popularnej firmie przyszła nam przez 3 minuty. Inaczej jest, jeśli potrzebujesz pieniędzy wieczorem w przeddzień weekendów lub świąt. Mimo zapewnień o całodobowej pracy dotyczy to tylko odbioru formularzy oraz informacji. Rzeczywista ocena jest przeprowadzana przez oficera pożyczki, a oni przeważnie pracują zgodnie z harmonogramem. Opierając się na osobistych doświadczeniach związanych ze współpracą z firmami pożyczkowymi, zwykle zaczynamy wnioskować wieczorem, ale jeszcze żadna firma nie dała nam pierwszej pożyczki w „czasie wolnym od pracy”.
 • Zawarcie umowy pożyczki i otrzymanie pieniędzy na konto – do 5 minut. Po podjęciu decyzji otrzymasz powiadomienie o konieczności zawarcia umowy. Aby to zrobić, musisz przejść do swojego osobistego konta i potwierdzić swoją zgodę. Jeśli nie czytać umowy (i chociaż stanowczo zalecamy dokładne przestudiowanie dokumentu, zdecydowana większość ludzi tego nie robi), a po prostu wyrazić zgodę, procedura potrwa kilka sekund. Jak tylko wyrazisz swoją zgodę z umową, pieniądze zostaną przekazane na kartę.

Tak więc obiecane 15 minut są tylko teoretycznie możliwe. Właściwie wszystko trwa od pół godziny do półtorej. W przypadku kontaktu z firmą po godzinach pracy trzeba będzie poczekać na otwarcie biura, więc czekanie na 10-15 godzin jest normą. Jeżeli korzystałeś już z usług firmy pożyczkowej i ponownie składasz wniosek, pożyczka zostanie wydana bardzo szybko, w ciągu zaledwie kilku minut.

Jak wybrać firmę pożyczkową?

Jak wybrać firmę pożyczkowąObecnie w Polsce działa coraz więcej parabanków, czyli firm pożyczkowych. Niektóre z nich są dobrze znane, niektóre są mało znane. Aby współpraca była bezpieczna, ważne jest, aby wybrać wiarygodnego kontrahenta. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci bezpiecznie uzyskać pomoc finansową:

 • Koniecznie przeczytaj opinie klientów oraz warunki udzielenia pożyczki na forach, stronie firmy. Liderzy rynku oferują podobne warunki: pierwsza pożyczka 0%, a następnie 1,5% +/- 0,5% dziennie. Aby zrozumieć, który pożyczkodawca jest naprawdę warty uwagi, przeczytaj opinie na jego temat na kilku witrynach. Tutaj znajdziesz informacje wiarygodności i ukrytych opłatach (jeśli są).
 • Osobiste doświadczenia. W ramach naszego projektu nasz ekspert niezależnie zaciąga kredyty od firm pozabankowych i opisuje całą procedurę, a także opinię na temat firmy i pracy z nią. Zbadaj je przed złożeniem wniosku, bo zaoszczędzisz czas na wypełnienie formularza, przygotujesz się do specyfiki konkretnej firmy pożyczkowej (na przykład w niektórych firmach trzeba zrobić selfie z paszportem pod określonym kątem i wysoką jakością).
 • Zaufaj reklamie. Oczywiście nie chodzi o ślepą wiarę we wszystko, co obiecują z ekranów. Mamy na uwadze, nadać priorytet tym instytucjom, które są dobrze znane. Obecnie tylko liderzy rynku mikrokredytów kupują reklamy, są to największe, sprawdzone firmy, które mogą sobie pozwolić na wydawanie pieniędzy na promocję. Z takimi pożyczkodawcami zazwyczaj nie ma problemów, ich warunki są dostępne, a umowy są przejrzyste.
 • Skorzystaj z witryn z rankingami. Takie strony są tworzone w celu ułatwienia kredytobiorcom wyboru kredytodawcy. Ponadto firmy często zapewniają im specjalne warunki i czasami uzyskać pożyczkę za pośrednictwem takich stron wygodniej niż bezpośrednio na stronie internetowej firmy.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze firmy pożyczkowej?

Obowiązkowo zwróć uwagę na rzeczywistą roczną stopę procentową. Jest to wskaźnik rzeczywistej wysokości kredytu. Według niego firma oblicza swój zysk, zgodnie z nim buduje współpracę z pożyczkobiorcą.

Warunki rabatów. Miej się na baczności, są firmy oferujące pierwszą pożyczkę w wysokości 0%, ale w rzeczywistości istnieją ograniczenia (na przykład: zniżka dotyczy kwoty nie większej niż 2000 zł lub na okres do 14 dni). Możesz nie zwrócić na to uwagi, myśląc, że te warunki działają dla każdej pierwszej pożyczki, a kiedy zwrócisz pożyczkę, spotkasz nieprzyjemną niespodziankę w postaci odsetek.

Ważne jest, aby przeczytać umowę pożyczki! Za każdym razem, zwracamy na to uwagę, ale niewielu postępuje zgodnie z radą. Twoja umowa pożyczki jest głównym i ostatecznym dokumentem, regulującym relacje pożyczkobiorcy a kredytodawcy. Bez względu na warunki podane na stronie, jesteś obsługiwany zgodnie z warunkami, które są określone w umowie. W niej mówi się również o wysokości grzywien, karach, warunkach zwrotu, sposobach przedłużenia itp.

Czy mogę upiększyć swój profil?

Dostarczając dane o sobie, jest wielka pokusa upiększenia informacji, aby na pewno dostać pożyczkę. Tak naprawdę, tego robić nie trzeba, fałszywy profil może mieć odwrotny skutek. W kluczowych kwestiach (poziom dochodu, dane paszportowe, miejsce pracy) należy podać prawdziwe informacje. Te rzeczy są zawsze sprawdzane przez inspektora, a wszelkie rozbieżności są postrzegane jako próba oszukania firmy. Można trochę dodać fantazji o miejscu zamieszkania, stanie cywilnym.

Jeśli zdecydujesz się upiększyć stanowisko i wynagrodzenie, pamiętaj, że bez potwierdzania tych danych, oficer pożyczki poprosi Cię o potwierdzenie od Twoich wierzycieli. Pamiętaj, aby uprzedzić ich o tym, jak i co powiedzieć. Dzwonić mogą jednocześnie do kilku osób.

Jak zwrócić pożyczkę?

Trudności ze zwrotem nie powinny się pojawić. Często firma zapewnia kilka opcji i wystarczy wybrać najwygodniejszy. Można je znaleźć w tej samej sekcji na stronie internetowej firmy. Najszybszy i najłatwiejszy sposób to przelew z konta. To ważne! Niektóre firmy dają możliwość zwrotu pieniędzy tylko z tej karty, na którą one zostały udzielone. Jeśli przypadkowo zgubiłeś kartę podczas korzystania z pożyczki, dołącz nową do swojego konta osobistego na stronie firmy i poinformuj o tym menedżera firmy.

Możesz zwrócić pożyczkę przelewem bankowym, ale ta metoda ma swoje pułapki. Banki dokonują płatności z opóźnieniem w kilka dni, a jeśli doda się jeszcze weekend, jest szansa na opóźnienie ze spłatą. Jeśli wybierzesz metodę spłaty kredytu za pośrednictwem oddziału banku, rób to za kilka dni do końca terminu pożyczki.

Czy trzeba wypełnić wiele formularzy?

Zalecamy wypełnienie kilku formularzy, ale po kolei. Jeśli potrzebujesz małej kwoty i wypełniasz kilka formularzy jednocześnie z nadzieją, że ktoś odpowie, a ktoś nie, to istnieje ryzyko, że uzyskasz zgodę w kilku firmach. Wtedy „niepotrzebne” pożyczki będą musiały zostać odrzucone, ale szansa na pierwszą nieoprocentowaną pożyczkę będzie już wykorzystana. Wypełniaj wniosek o kolejną pożyczkę po otrzymaniu decyzji dotyczącej poprzedniej.

Czy są niebezpieczne odmowy?

Oficjalnie negatywne decyzje nie mają wpływu na historię kredytową i nie są nigdzie rejestrowane. W rzeczywistości niektóre firmy mają swoją bazę, gdzie dane o odmowach są zapisywane. Po odmowie jeden raz, szanse na niepowodzenie następnym razem rosną. Dlatego zminimalizuj ryzyko, uważnie sprawdzając dane w aplikacji.

Ryzyko drugiej pożyczki

Każda firma pożyczkowa jest zainteresowana stałymi klientami. Ale czy pożyczkobiorca jest zainteresowany? Zalety ponownego udania się do firmy to program lojalnościowy (czasami klienci otrzymują indywidualną stopę procentową lub kod promocyjny ze zniżką), szybkość rozpatrzenia wniosku (ponowna decyzja o udzieleniu pożyczki trwa minuty).

Wadami udania się do tego samego parabanku dwukrotnie są:

 • Wyższa stopa procentowa. Jeśli otrzymałeś pierwszą pożyczkę w wysokości 0%, to po raz drugi nie będziesz miał tych samych warunków. Kolejny kredyt jest ZAWSZE droższy niż zero. Czasami bardziej opłaca się zwrócić się do innej firmy niż do sprawdzonej.
 • Mikrokredyty mogą być wydawane automatycznie. To raczej błąd, ale nawet w naszej praktyce było tak, gdy firma po zwrocie kredytu, niezależnie wydała nową pożyczkę (przy wyższych odsetkach) i postawiła kredytobiorcę przed faktem. W takiej sytuacji musisz pilnie skontaktować się z menedżerem i zwrócić pieniądze. Ważne jest ich nie wydać.

Co zrobić, jeśli zwróciłeś pożyczkę, a firma uważa, że nie?

Ta sytuacja może wystąpić w następujących przypadkach:

 • Właśnie przelałeś pieniądze, ale informacje na stronie nie uległy zmianie. Poczekaj godzinę i zaktualizuj informacje na komputerze. Być może musisz to zrobić, usuwając historię przeglądarki. Najprawdopodobniej informacje na serwerze jeszcze nie zostały zaktualizowane.
 • Minęło ponad godzinę, ale nic się nie zmieniło. Najpierw sprawdź, czy pieniądze zostały przesłane z karty i czy nie zostały zwrócone. Drugim krokiem jest sprawdzenie poprawności wprowadzonych danych. Jeśli wszystko jest w porządku, zrób zrzut ekranu wyciągu bankowego i skontaktuj się z menedżerem firmy. Być może będziesz musiał wysłać im zrzut ekranu. Postępuj zgodnie z instrukcjami i upewnij się, że kredyt został oddany. Jeśli masz możliwość nagrywania rozmów telefonicznych, nagraj rozmowę z przedstawicielem firmy. Jeśli sytuacja nie zostanie rozwiązana, weź oficjalne potwierdzenie w swoim banku i napisz list polecony zaadresowany do firmy pożyczkowej z kopią dokumentu o spłacie i prośbą o wstrzymaniu naliczania odsetek. Zrób drugą kopię listu dla siebie i zachowaj, dopóki spór nie zostanie rozwiązany.

Jak radzić sobie z natrętną reklamą od firmy pożyczkowej?

Kredytobiorcy często napotykają problem, kiedy po złożeniu wniosku o pomoc finansową, wiadomości, maile, kody promocyjne i inne oferty zaczynają przychodzić na telefon i na pocztę. Jest to denerwujące, zwłaszcza gdy kredytobiorca jest aktywny, i zaciąga pożyczki od różnych firm.

Możesz odmówić takich reklam. Aby to zrobić, skontaktuj się z infolinią lub napisz do przedstawiciela firmy na czacie. Powiedzą Ci, jak to zrobić.

Podsumowując

Współpraca z firmą pożyczkową jest trudnym procesem, ukrywającym pułapki, szczegóły i nieoczywiste rozwiązania. Zebraliśmy informacje od wielu profesjonalistów, żeby odpowiedzieć na popularne pytania.